Sosyal Medya

Bülten Aboneliği
*  E-posta adresiniz:* Güvenlik kodu:
> 1 <
İleti Yazar
21.12.2016 13:40
84363      
waytooraider

[8] Kıdemli Uzman

Online Durumu

141 ileti
makine mühendisi
istanbul

Merhaba,
Seçtiğim textlerin yazısını attribute definitionla oluşturduğum tek taglı bir bloğa yazılmasını istiyorum.Bu şekilde o bloğu excele aktarabileceğim.Yardımlarınız için teşekkür ederim.

22.12.2016 21:56
84371      
ProhibiT

[80] Yetkili

Online Durumu

1467 ileti
İnşaat Mühendisi
Ankara

Merhaba waytooraider
Yanılmıyorsam, Text veya Dimesion nesnelerinin değerini de Excel'e aktaran bir şeyler paylaşmıştık. Böyle bir istekte bulunduğunuza göre ki, gereksiz uçuk isteklerde bulunmayan bir arkadaşımızsınız, bir bildiğiniz, bir hedeflediğiniz olsa gerek. Amaç ve yönteminizi biraz daha açıklarsanız, çözüm üretmek zor olmasa gerek.

Where there is a will, there is a way... Beğenmek için anlamak lazım...

23.12.2016 08:29
84372      
waytooraider

[8] Kıdemli Uzman

Online Durumu

141 ileti
makine mühendisi
istanbul

Hocam,mesajınızı görünce inanın bir çocuk gibi sevindim,Her zaman derim,Allah Sizi başımızdan eksik etmesin..Sayenizde inanılmaz verimli hızlı çalışıp,işimizi doğru yapmamıza vesile oluyorsunuz.

İlk mesajımı daha da detaylandıracak olursam,projede 100 tane FCU-1 texti,120 tane FCU-2 texti,25 tane FCU1 texti olsun.Find komutu ile FCU kelimesini arattırıp,create selection set (All) ile seçtikten sonra,bu textleri ald fonkisyonunda ki gibi ebl tarzında bir block oluşsun,bu block tek Attribute Definiton lı olabilir.Hocam,bildiğiniz üzere bu blockları excele aktarabiliyoruz.Bunu istememdeki amaç,bu bloğun içine girip,modifiye edebilirim,adet,mahal no vs gibi değişkenleri ekleyebilirim.Kalsik yöntem yerine,kağıt kalem excele yazacağıma,autocad'te bu tarz blockları kullanıyorum,metrajını aldığım nesneyi bu bloklarla belirtmiş oluyorum.

09.01.2017 03:20
84471      
e-celebi

[2] Girişimci

Online Durumu

5 ileti
Müh
İst

Sayın ProhibiT

Daha önce üye olmama rağmen yaklaşık 1 haftadır forumu etkin bir şekilde kullanmaktayım. Şimdiye kadar çok şey kaçırdığımı fark ettim. Zararın neresinden dönülürse kardır diyerek bundan sonra daha fazla yararlanmaya, bu konuda kendimi yeterli görmesem de elimden geldiğince de katkı sunmaya çalışacağım.
Öncelikle size ve şahsınızda bilgilerini paylaşan, sorulara yanıt veren herkese teşekkürlerimi sunmak isterim. Her şeyin metalaştığı bir dünyada sizler gibi insanları görmek insanlıktan daha umut kesilmeyeceğinin bir göstergesi olarak umudumu artırmaktadır. İyi ki varsınız.
İki gündür ald fonksiyonu lispinizi kullanmaktayım. Sayenizde bir yığın hamallıktan kurtulduk. Bu soruyu sormak için forumda epey araştırma yaptım sonunda waytooraider'in benim soruma benzer bir soru sorduğunu gördüm. Bundan cesaret alarak ilk mesajımı yazıyorum. Attribute içeren blokları Export Attributes komutuyla veri dosyası haline getirebiliyoruz. Excel vb programlarda bunları kullanabiliyor, yine bu programlarda aynı formatta veri dosyası haline getirerek Import Attributes komutuyla da çizime aktarabiliyoruz. Bu anlamda çizim içerisindeki aslında veri içeren textleri sadece excel'e aktarmanın ötesinde excel verileri ile çizim arasında dolaylı bir bağ oluşturuyoruz. Extract Data komutu ile de seçilen textleri geometrik verileriyle birlikte excele aktarabiliyoruz. Muhtemelen excel dosyası ile çizim dosyası arasında bir oluşturmanın da yöntemleri vardır.

Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız.

başlığında benzer bir konu anlatılmış ama oradaki VBA kodunu çalıştıramadım maalesef. Bu yüzden benim istediğimi yapıp yapmadığını bilemiyorum.
Benim isteğim de waytooraider'inkine benzer şekilde. Çizimde seçilen textler Attributesi olan ve text ile aynı x, y, z değerine sahip ve aynı dönme açısına sahip bir bloğa dönüşsün.
Eğer fazla olmayacaksa bir isteğim daha olacak Forumda iki sayıyı toplayıp 3. sünün üzerine toplamı yazan lisp var. Aynı işlemi Attributes içeren bloklarda nasıl yapabiliriz? Yani sayıları blok Attribute lerinden alsın toplamını seçilen blok Attributesi olarak atasın. Eğer birden fazla Attributes varsa hangisinin toplanacağı seçilebilsin.


Bu mesaj e-celebi tarafından düzenlendi (09.01.2017 03:27 GMT, 108 Gün önce)

10.01.2017 13:07
84482      
Travaci

[70] Editör

Online Durumu

1981 ileti
Teknik Ressam
Konstantinopol

waytooraider


e-celebi


Arkadaşlar istekte bulunurken bir dwg ile isteklerinizi yeşillendirin, her nekadar açıklamış olduğunuzu düşünsenizde yazar kimselerin aklında yanıtsız kalan sorular oluyor.

12.01.2017 23:42
84511      
e-celebi

[2] Girişimci

Online Durumu

5 ileti
Müh
İst

Aşağıdaki lispi bir başka forumda buldum. Adresini lisp dosyasının üst satırına ekledim. Benim isteklerimi % 90 karşılıyor. Seçtiğiniz text(ler)i lispte adı geçen bloğa Attributes olarak aktarıyor, sonrada siliyor. Bloğu istediiniz gibi özelleştirebiliyorsunuz. Lisp 3 tag'lı bir bloğa 3 texti aktarıyor. Bloğunuzdaki tag sayısına göre lisp düzenlenebilir. Lisp dosyasını ve içinde lispte adı geçen bloğuda içeren örnek dosyayı ekledim. umarım waytooraiderinde işine yarar.
Benim kullanımda görebildiğim eksiklik ve ilave edilebilecek özellikler;
- Insert edilen bloğun döndürülememesi. İnsert edilen bloğun dönme açısını seçilen (ilk) textden alacak bir kod ilavesi ile çok daha kullanışlı olabilir.
- Birden fazla tag içeren bloklarda ilk textden sonraki textler zorunlu olmayabilir. Yani text yerine boşluğa tıkladığımda o textin yerini boş bıraksın diğerine geçsin.
;;
;;
;define function - instbub, activate with ibb
(defun c:ibb ( )
;define picktext for use later in the script
(defun picktext () (setq en1 (car (entsel "\nSelect Unit text :" ))) (setq el1 (entget en1))
(if (= (cdr (assoc 0 el1)) "TEXT")
(setq ans (assoc 1 el1))
)
) ;end defun
(defun picktext2 () (setq en1 (car (entsel "\nSelect Type text :" ))) (setq el1 (entget en1))
(if (= (cdr (assoc 0 el1)) "TEXT")
(setq ans (assoc 1 el1))
)
) ;end defun
(defun picktext3 () (setq en1 (car (entsel "\nSelect Numb text :" ))) (setq el1 (entget en1))
(if (= (cdr (assoc 0 el1)) "TEXT")
(setq ans (assoc 1 el1))
)
) ;end defun
(command "osnap" "cen" )
;identify pt as insertion point for instbub
(while (setq pt (getpoint "\nPick Insertion Point:"))
;get unit name from a text element
(picktext)
(setq unitname ans)
;get instrument type from text element
(picktext2)
(setq insttype ans)
;get instrument number from text element
(picktext3)
(setq instnumb ans)
; insert a instrument bubble based on the information stored above
(command "attdia" "0" )
(command "-insert" "instrbub.DWG" "_NON" pt "1" "1" "0" (cdr unitname) (cdr insttype) (cdr instnumb) )
(command "osnap" "off" )
(setq old (ssget))
(command "ERASE" old "R" "L" "")
(command "osnap" "cen" )
(command "redraw" )
)
(princ)
)

365090-ibb.rar


Bu mesaj e-celebi tarafından düzenlendi (15.01.2017 01:54 GMT, 102 Gün önce)

20.04.2017 15:48
84924      
waytooraider

[8] Kıdemli Uzman

Online Durumu

141 ileti
makine mühendisi
istanbul

Merhaba,
Dosyayı ekledim.Umarım derdimi Sayın Hocalarıma anlatabilmişimdir.İsteğimin çok zor olduğunu biliyorum.

76735-text2attblock.dwg

alttaki lisp şu şekilde çalışıyor,z.Projede MEINBLOCK isimli önceden tanımlanmış block olmalı (attribute block).Lispi çalıştırdığımızda texte tıkladığımızda texti attribute bloğa çeviriyor.Ama textte elma yazıyorsa blokta 0 yazısı oluyor,acaba o yerine elma yazmasını sağlayabilir miyiz?

(defun c:einfachertest ()
(if (not(tblobjname "BLOCK" "MEINBLOCK"))(alert"MEINBLOCK ist nicht definiert"))
(setq n 0)(setvar "ATTDIA" 0)(setvar "ATTREQ" 1)
(repeat (sslength(setq aws (ssget '((0 . "*TEXT,ATTDEF")))))
(setq OBJ (entget (ssname aws n)))
(command "_.-INSERT" "MEINBLOCK" (cdr(assoc 10 OBJ)) 1 1 0 (cdr(assoc 1 OBJ)))
(entdel (ssname aws n))
(setq n (1+ n))
)
)


Bu mesaj waytooraider tarafından düzenlendi (25.04.2017 09:54 GMT, 2 Gün önce)

> 1 <
Yukarı Çık
Copyright © 2004-2017 | Tüm Hakları Saklıdır | 1869 | Site haritası | İstatistikler | Hakkımızda | Kadromuz | Gizlilik | Reklam