Reklam

* E Posta Adresiniz:
* Kodu Girin:

Yabancılar kırmızı ışıkta neden duruyor?


Sibay - 23.11.2005 12:04
Yazar: internet
İçerik:

(Kontrol panelinizde görünür)
YABANCILAR KIRMIZI ISIKTA NEDEN DURUYOR?

Almanya'da bir dost ziyaretinden dönüyorduk. Arabayi ben sürüyordum.
Yolun ilerisinde bir kaza oldugunu gördüm. Ne olmus diye bakarken, birden dört yol agzinda oldugumuzu fark ettim. Isik kirmiziya dönmüs ve ben geçmistim. Yapacak bir sey yoktu, olan olmustu. Duramazdim, yola devam ettim. Gece yarisindan sonraydi. Saat 2 gibiydi.
Allah'tan, çevrede polis falan da yoktu. Bu olayin üstünden bir hafta kadar geçmisti. Bir mektup aldim; karakola çagiriyorlardi. Gittim. Beni bir odaya aldilar.
"Birkonuda bilginize basvuracagiz. Size bir fotograf gösterecegiz. Bu araba sizin sirkete ait. Geçen hafta, su gün, saat 02:12'de su kavsakta kirmizi isikta geçerken kameraya yakalanmis. Bakin bakalim, direksiyondaki kisiyi taniyor musunuz?" Fotografa baktim, "Pek taniyamadim bu kisiyi" dedim. Bunun üzerine bir fotograf daha çikardilar.
Bu benim fotografimdi. "Bu sizin fotografiniz, bunu yabancilar subesinden bulduk. Biz, otomobildeki kisi ile bu fotograftaki kisinin ayni oldugunu düsünüyoruz? Ne dersiniz?" dediler. "Cevap vermeden önce, isterseniz avukatinizla görüsünüz" diye de eklediler.
"isterseniz size prosedürü anlatalim.Eger bu arabayi süren ben degilim derseniz, sizi mahkemeye verecegiz.
Mahkeme uzmanlara basvuracak. Eger resimdeki kisioldugunuz ispat edilirse para cezasi alacaksiniz. Bu ceza, eger arabayi sürenin siz oldugunu kabul ederseniz vereceginiz cezanin birkaç kati olacak. Bir de resmi makamlari oyalamaktan dolayi ayri bir cezaya maruz kalacaksiniz." Düsündüm.
Avukatima soracak bir sey yoktu. "Verin, bir daha bakayim fotografa"
dedim. Sonra da "Evet, bu arabadaki kisi benim" dedim. Memnun oldular, "Dogru seçim yaptiniz" dediler. Yüklü bir ceza ödedim.. Ama ehliyetime el koydular. "Ne zaman alirim ehliyetimi geri?" diye sordugumda "Bizden haber bekleyiniz" dediler. Aradan bir hafta geçti. Bir hastaneden davet aldim.
Beni göz klinigine çagiriyorlardi. Gittim. Siki bir göz muayenesinden geçtim.
Sonra beni bir grup doktorun karsisina çikardilar. Her biri benim raporu eline alip, "Renk körü degilsiniz. Gözünüzün saglam oldugunu biliyor musunuz? Ama kirmizi isikta geçmissiniz" dediler.
Artik bana
ehliyetimi geri verecekler diye düsündüm. Ama vermediler. Aradan bir hafta, on gün geçti. Yine hastaneden bir davet aldim; bu kez psikiyatri bölümünden.
Verilen tarihte hastaneye gittim. Beni bir odaya aldilar. Odada dört doktor vardi. ilk doktor, "Raporunuza bakiyorum.
Gözleriniz saglammis. Ama trafik isiklari kirmiziya döndükten tam 58 saniye sonra geçmissiniz. Bunun yanlis oldugunu biliyor musunuz?" diye sordu. Ben de "Evet, yanlis bir davranis" dedim. Ayni seyi, diger doktorlar da aynen tekrarladi. Ben de "Evet, yanlis bir davranis" diye ayni cevabi verdim. Artik bana ehliyetimi geri verecekler diye düsündüm.
Ama
vermediler.
Aradan bir hafta, on gün gibi bir süre geçti. Bir mektupla karakola davet aldim. Gittim, sanirim artik ehliyetimi geri alacaktim. Ama düsündügüm gibi olmadi. "Sizi, trafige çikaracagiz"
dediler. Bana
bir program verdiler. Bu, günde iki saatlik, dört günlük bir programdi.
ilk gün gittim. "Arabaya binin, sehir içinde dolasacagiz" dediler. Benimle birlikte üç kisi daha bindi arabaya. Hareket ettim. ilk trafik isiklarinda durdum. Yanimdaki görevli "Buna, trafik isigi denir.
Kirmizida durulur. Sari isik, kirmiziya dönüsü gösteren uyaridir.
Anladiniz degil mi?" dedi. Ben de tekrarladim "Evet, kirmizi da durulur. Sari isik, kirmiziya dönüsü gösteren uyaridir." Isik yesile döndügünde kalktim. Görevli, "Yesil isikta da kalkilir. Degil mi?" dedi. Ben de tekrar ettim, "Evet, yesil isikta kalkilir." Yolda bir süre sonra kirmiziya dönen bir isiga rastladik. Bu kez arkadaki görevlilerden birisi, "Buna, trafik isigi denir.
Kirmizida durulur. Sari isik, kirmiziya dönüsü gösteren uyaridir.
Anladiniz degilmi?"
dedi. Ben de tekrarladim, "Evet, kirmizida durulur. Sari isik, kirmiziya dönüsü gösteren uyaridir." diye tekrar ettim. Bu sahneyi iki saat süresince her isikta tekrarladik. O günden sonraki üç günde de, yine arabama üç görevli bindi. Her isikta ayni sahne usanilmadan tekrarlandi. Ama sonunda ben de ehliyetimi geri aldim.
Yukaridaki öyküyü Almanya'da yasayan bir Türk isadamindan dinledim.
"Sonuç ne oldu?" dedim. Çok ciddi biçimde cevap verdi, "Ben artik kirmizida hep duruyorum."
Yorumlar :
serdarsofta   18.01.2011 00:06 #13714  

katı kurallar iyi güzelde ya acele bi işiniz varsa bir yere yetişmeniz gerekiyor ve onun için acele ediyorsunuz ışık yeşil ama siz ona yaklaşırken bide baktınız kırmızı oldu durma şansınızda çok az ne yaparsınız geçersiniz böyle bi uygulama çok katı bence bizimkiler çekiyo resmi gönderiyor faturayı eve bence daha güzel)

köşem1   06.10.2007 11:22 #5868  

bizde bu kuralları biz göremeyiz, belki torunlar görebilir

seastar   18.05.2007 17:42 #4318  

ben kırmızı da hep duruyorum, hatta geçiş bana ait olsa bile kavşağa girerken yavaşlıyorum. çünkü bi keresinde ışık ihlali yapan bir beton mikseri önüme çıkmıştı

yigittekin   12.04.2007 16:25 #3903  

keşke burda da olsa

ayhan53ismail   23.02.2007 18:05 #2797  

burda olsa polisler hep dayak yemişdi ......

mrv_clb   08.02.2007 14:30 #2401  

tabi tarik deilde trafik kurallarına

mrv_clb   08.02.2007 14:29 #2400  

bayıldım bu hikayeye ben sanırım tarik kurallarına uymayan herkesin başına gelmesi lazım...

Copyright © 2004-2018 | Tüm Hakları Saklıdır | 825 | Site haritası | İstatistikler | Hakkımızda | Kadromuz | Gizlilik | Reklam