Bill Gates’in Türkiye Ziyareti Ve Düşündürdükleri


sergent - 23.02.2006 12:33
Yazar: Emre Güzeldal
İçerik:

(Kontrol panelinizde görünür)
Bill Gates’in Türkiye Ziyareti Ve Düşündürdükleri


Şubat Ayı başında ülkemizi ziyaret eden Microsoft Dünya Başkanı Bill Gates “İş dünyası önümüzdeki 10 yılda, geçtiğimiz 50 yıldan daha fazla değişiklik yaşayacak ve daha fazla yol alacak.” diyerek dünyada bilişim sektöründe ve bilgi teknolojilerindeki olası gelişmeleri ve diğer iş alanlarına yapacağı etkiyi açıkça ortaya koydu. Ülkemizin bu gelişme öncesindeki durumunu incelendiğimizde sektörde yetişmiş insan kaynağı sorunu yada başka bir ifade ile personel yetiştirme sorunu ile karşı karşıya olduğunu söyleyebiliriz.

Bilişim Sektörünün yetişmiş veya yetişmekte olan eleman profiline baktığımızda;
1. Meslek Liselerinin Bilgisayar Bölümü Mezunlarını,
2. Meslek yüksekokullarının Bilgisayar programcılığı ve benzer bölümlerini
3. Mühendislik Fakültelerinin Bilgisayar Mühendisliği Bölümü mezunlarını ve
4. Çeşitli Kurslardan mezun olmuş ve sektörde meslek sahibi olmuş alaylıları sayabiliriz.

Genel olarak birinci ve ikinci kategoride saymış olduğumuz eğitim kurumlarının sayılarının yetersiz olduğunu ve ödenek yetersizliğinden dolayı da kendilerini güncel tutamadıklarını görmekteyiz. Bununla birlikte söz konusu eğitim kurumu mezunlarımızın genellikle pratik bilgi ve beceri açısından çağımızın gereklerini yerine getirecek seviyede olmadıkları aşikardır.
Üçüncü kategoriye gelince sektörün beyin takımını oluşturan belki de gelecekte bu alanın mimarları olarak sayacağımız bir grup olarak tanımlayabiliriz. Fakat yine bazı eğitim kurumlarının imkansızlıklarından olsa gerek piyasa hızına, pratik becerisine ve güncel yazılım bilgilerine sahip olmadan mezun olmuş gençlerimizle de karşılaştığımızı söyleyebiliriz.
Son kategoride saydıklarımız ise tamamen ilgi ve yeteneğini kullanarak pratikte kendini geliştirmiş ve iyi operatör diyebileceğimiz bir zümre olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu tespiti yaptıktan sonra Türkiye’de işsizlik verilerine ve istihdam alanları içerisinde bilişim sektörünün yerine bir göz atalım.
İşsizlik verilerine baktığımızda karşımıza gerçekten kara bir tablo çıkmaktadır. Türkiye’de maalesef her 100 lise ve dengi okul mezunundan 13 kişi işsizdir ve halen iş aramaktadır. Yine aynı şekilde fakülte ve yüksek okul mezunlarının %10’u işsiz durumdadır.* Bu kara tablonun şanssız kesimi olan işsizlerin bir kısmının ÖSS, bir diğer kısmının ise piyasası ve uygulama alanı olmayan veya kısıtlı olan mesleklere sahip hale gelmeleri kaderleri olmuştur.
İstihdam alanlarına baktığımızda ise, karşımıza bir çırpıda sayıvereceğimiz Bankacılık ve Finans, Sağlık, Eğitim, Kamu, Medya, Lojistik, Üretim gibi sektörler çıkmaktadır. Bu sektörlerin tamamının kullanmak zorunda olduğu Bilişim Teknolojileri , eğitim politikası ve eğitim modelleri üretenlerin pek azının dikkatini çekmekte ve bu alana gereken önem maalesef verilmemektedir. Saydığımız tüm bu sektörlerde faaliyet gösteren firmaların, bilgi teknolojileri ve ekipmanları alanında geri kalmaları, rekabet güçlerini azaltacak ve buna bağlı olarak da gelecekte yok olmalarına sebebiyet verecektir. Bu durumu gören sektör lideri firmalar, gerek bilgi teknolojileri, gerekse insan kaynakları yatırımlarıyla bu alana gereken önemi vermekte ve bu değişime hazırlanmaktadırlar. Bilgi Teknolojileri alanında beklenen bu gelişmeler ve sözkonusu istihdam politikaları, bu alanda geniş bir meslek grubu oluşacağının habercisidir.Yetişmiş insan kaynaklarına baktığımızda Bilgi Teknolojileri alanında ara eleman açığı olarak niteleyebileceğimiz bir ihtiyacın varolduğu ve acil olarak bu alanlarda kalifiye personellerin yetiştirilmesi gereği açıkça kendini göstermektedir.
Ara elemanın tanımını yapacak olursak; Bilgi Teknolojileri alanında eğitim almış, ve bu alanın her dalı ile ilgili genel bilgiye sahip, en az bir dalda tekniker seviyesinde uzman personeller olarak niteleyebiliriz. Bu ara elemanların sektörümüze hatta tüm sektörlerin hizmetine sunulması gerekmektedir.
Nasıl ki sağlık sektöründeki hemşire, sağlık memuru ve hasta bakıcılarının doktorların verimliliklerini artırdıkları gibi Bilgi Teknolojileri alanında da bu ara elemanlar bilgisayar Mühendislerinin üretimlerini destekleyecek ve önümüzdeki yıllarda ülkemiz bilişim sektörünün önemli kesimi haline geleceklerdir. Bu personellerden bazılarını
• Donanım&Network Uzmanı
• Web Tasarımcısı&Grafik Tasarımcısı
• Bilgisayarlı Muhasebe Uzmanı
• Bilgisayar Destekli Tasarım(CAD) Uzmanı
• 3D Animasyon Uzmanı
olarak sayabiliriz.İçinde bulunduğumuz işsizlik sorunu ve bilişim sektörünün halihazırdaki ara eleman ihtiyacı, bu alanda Çağdaş Bilgi Teknolojileri Okulları, Teknoloji Üniversiteleri ve eğitim yatırımları gibi faaliyetlerin bir an önce harekete geçmesini gerekmektedir.

ÖSS stres ve temposundan etkilenmiş ve bilgisayar ile yeni tanışan bir toplumun fertleri olarak sektöre yabancı kalmış nesillerden ziyade, ülkemizi 21. yüzyıl teknoloji dünyasında üst sıralara taşıyacak, gençlerin bulunduğu lider bir ülke haline getirecek nesillerin yetişmesi dileğiyle…
Yorumlar :
fırtına böcüğü   16.05.2008 18:01 #8205  

yazı için teşekür ederim,evet bu ara elemanlara ihtiyaç duyulduğu halde hiçbir şekilde gelişme gösterilemiyor,bu memleketin hali işsizlik ve hala kimse birşey yapmıyorr!!

free   19.08.2006 12:52 #480  

umarım dedigin gibi olur iyi bir gelecek için bu şart inşaallah üstteki insanlarda senin sesini duyar

Copyright © 2004-2018 | Tüm Hakları Saklıdır | 752 | Site haritası | İstatistikler | Hakkımızda | Kadromuz | Gizlilik | Reklam